sobota, 13 września 2014

"KROPELKI NA WZDĘCIE". Czy na pewno na wzdęcie i kiedy stosować?

W dzisiejszym wpisie opowiemy o popularnych preparatach "na wzdęcie", dostępnych w aptece i znanych większości miłośników królików i świnek morskich.
Wspomnianie kropelki stosowane są często na "ból brzuszka" u naszych małych przyjaciół. Mało osób wie, jaki jest mechanizm ich działania i dlaczego niekiedy nie pomagają.
Preparaty te zawierają w swoim składzie jako substancję czynną symetykon. Jest to związek pow...ierzchniowo czynny, będący mieszaniną polidimetylosiloksanu i krzemionki. Strasznie brzmi, prawda?
Spokojnie, zaraz wyjaśnimy o co chodzi: najprościej mówiąc symetykon obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów a więc ułatwia ich pękanie. To tak, jakby dodać proszku do prania do wanny pełnej piany - po chwili piana zniknie.
Jakie ma to znaczenie w leczeniu łagodnych wzdęć i bólów kolkowych u zwierząt i ludzi? Otóż te pęcherzyki mają tendencję do zbierania się w formie spienionej treści zaburzając pasaż treści pokarmowej, powodują też wzdęcia, zaś w skrajnych wypadkach przemieszczenia jelit, w tym jelita ślepego.
Warto pamiętać, że u królików i gryzoni roślinożernych należy być ostrożnym z podawaniem takich zielonek jak mokry mlecz i koniczyna. Zawierają one naturalne saponiny, czyli mydła roślinne. Także łatwo fermentująca, bogata w węglowodany i cukry proste karma może stać się przyczyną problemów zdrowotnych.
W wielu przypadkach pomoże opisywany symetykon. Podaje się go doustnie, w ilości kilku-kilkunastu kropel gotowego preparatu. Jak przypadkiem przesadzimy z ilością, nic się nie stanie: symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, więc jego przedawkowanie jest raczej trudne do osiągnięcia, zaś głównym objawem może być zwiększone wydalanie gazów jelitowych. Może być bezpiecznie łączony z innymi lekami, można go podawać w czasie ciąży i karmienia osesków.
Naprawdę warto mieć taki lek w swojej apteczce, przydać się może zarówno naszym pupilom jak i nam (oby nie ;)).
Tym niemniej pamiętajmy: ten środek pomoże doraźnie, lub pozwoli na zwalczenie łagodnej kolki spowodowanej wzdęciem. Gdy spodziewana poprawa nie nastąpi, lepiej poszukać fachowej pomocy. Pamiętajmy, że zawsze należy zgłosić lekarzowi weterynarii jakie leki samodzielnie podaliśmy i jaki był ich efekt.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz